Pāriet uz galveno saturu

Kā tiek pieņemts ES budžets?

ES budžets

ES budžets apvieno resursus ES līmenī un dod iespēju ES valstīm kopā sasniegt daudz vairāk, nekā tās varētu sasniegt, ja tās rīkotos vienas, piemēram, finansējot infrastruktūras vai pētniecības projektus.  

ES budžetu galvenokārt izmanto investīcijām, un tas papildina valstu budžetus. ES budžeta galvenais mērķis ir veicināt izaugsmi un konkurētspēju plašākā ES mērogā. To izmanto tikai tad, ja īstenot iniciatīvas ES līmenī ir efektīvāk nekā vietējā, reģionālā vai valsts līmenī.  

Budžets finansē projektus un darbības, kuru mērķi ir šādi:

  • lauku apvidu un mazāk attīstītu reģionu attīstība, 
  • vides aizsardzība, 
  • atbalsts ES izglītības un pētniecības programmām (piemēram, “Erasmus+” un “Apvārsnis Eiropa”), 
  • ES ārējo robežu aizsardzība, 
  • starptautiskās attīstības veicināšana,  
  • cilvēktiesību aizsardzība. 

Daži piemēri tam, kas tiek panākts ar ES budžetu 

Pašlaik ES valstis vienojas par ilgtermiņa budžetu, kas aptver vairākus gadus. Šajā satvarā katru gadu tiek izstrādāts un saskaņots gada budžets, kas piešķir finansējumu konkrētiem projektiem, programmām un vajadzībām saskaņā ar ilgtermiņa budžetu. 

Ilgtermiņa budžets

Ilgtermiņa budžetā, ko dēvē par daudzgadu finanšu shēmu (DFS), nosaka izdevumu prioritātes un ierobežojumus uz vairākiem gadiem. Tajā ir noteiktas maksimālās gada summas gan ES kopējiem izdevumiem, gan galvenajām izdevumu kategorijām. Tas arī palīdz ES plānot savas finansēšanas programmas vairākus gadus iepriekš.  

Pašreizējais ilgtermiņa budžets aptver periodu no 2021. līdz 2027. gadam. Tas ir Eiropas Parlamenta un Padomes sarunu rezultāts un pamatojas uz Komisijas priekšlikumu. 

Kopā ar atveseļošanas fondu NextGenerationEU šis ilgtermiņa budžets pašreizējās cenās ir apmēram 2 triljoni eiro

Kā notiek sarunas par ilgtermiņa budžetu, un kā tas tiek pieņemts

Vajadzības gadījumā ilgtermiņa budžetu tā darbības laikā var pārskatīt, ja rodas vēl nepieredzētas un negaidītas jaunas problēmas.

Piemēram, tā notika ar 2021.–2027. gada budžetu sakarā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā, augstām inflācijas un procentu likmēm, kā arī ar migrācijas radītām problēmām. Rezultātā Komisija 2023. gadā ierosināja pārskatīt budžetu, un Padome 2024. gadā šo ierosinājumu pieņēma pēc Parlamenta piekrišanas.

2021.–2027. gada DFS sarunu hronoloģisks pārskats

Gada budžets

Jauns gada budžets tiek apspriests un pieņemts katru gadu. Tajā tiek noteikti finanšu gada izdevumi un ieņēmumi, ievērojot ierobežojumus, kas noteikti ilgtermiņa budžetā. 

Komisija nāk klajā ar budžeta projektu, par kuru pēc tam risina sarunas un vienojas Eiropas Parlaments un Padome. Komisija atbild par budžeta izpildi.

Atkarībā no attiecīgā finansējuma veida ES budžetu var pārvaldīt:

  • Komisija kopīgi ar valstu iestādēm, 
  • tiešā veidā Komisija, 
  • citas iestādes ES vai ārpus tās (netieši).  

ES valstīm un Komisijai ir kopīga atbildība par to, kā ir izpildīta apmēram puse budžeta. 

Kā notiek sarunas par gada budžetu, un kā tas tiek pieņemts 

Par ES ikgadējo budžetu kopīgi lemj Parlaments un Padome. Tas tiek sagatavots un apspriests gadā pirms tā īstenošanas. 

Tāpat kā ilgtermiņa budžetu, arī gada budžetu var grozīt, lai reaģētu uz negaidītiem apstākļiem vai jaunu informāciju, kas nebija pieejama brīdī, kad Komisija iesniedza priekšlikumu.  

Tas var izpausties kā “grozījumu vēstule” (ja budžets vēl nav pieņemts) vai kā budžeta grozījums (pieņemšanas laikā). Ir jāievēro tie paši noteikumi, kas attiecas uz ilgtermiņa budžetu. 

Sarunu par gada budžetu hronoloģija 

Sīkāk par to, kā tiek gatavots gada budžets 

Plašāk par ES gada budžetu 

OSZAR »