Přejít na hlavní obsah

Jak je financován rozpočet EU

Spojením zdrojů z členských zemí se z unijního rozpočtu může posilovat hospodářství a geopolitická pozice Unie. Tím se přispívá ke zvýšení životní úrovně a spokojenosti 450 milionů obyvatel EU.  

Rozpočet EU je financován z následujících zdrojů: 

  • podíl na hrubém národním důchodu (HND) jednotlivých členských zemí EU, a to podle jejich ekonomické úrovně  

  • cla na dovoz ze zemí mimo EU 

  • malá část DPH vybrané jednotlivými zeměmi EU 

  • příspěvek na základě množství nerecyklovaných plastových obalových odpadů v jednotlivých členských zemích 

  • další příjmy, například příspěvky třetích zemí na určité programy, úroky z prodlení, pokuty a také případné nevyužité prostředky z předchozího roku

Tyto zdroje jsou označovány jako tzv. vlastní zdroje EU. EU v současné době jedná o nových vlastních zdrojích s cílem diverzifikovat a reformovat zdroje příjmů do rozpočtu EU. V budoucnu by se tak mohlo jednat například o příjmy odvozené od emisí skleníkových plynů nebo od zisků společností. 

Rozpočet EU je založen na zásadě, že výdaje musí být kompenzovány příjmy, což znamená, že roční příjmy musí plně pokrývat roční výdaje. 

Kromě toho je Evropská komise na základě Smluv o EU zmocněna půjčovat si jménem Evropské unie na mezinárodních kapitálových trzích. Od roku 2021 tak získává finanční prostředky na kapitálových trzích k financování plánu NextGenerationEU na podporu oživení po pandemii covidu-19. Související dluhopisy EU budou spláceny postupně až do roku 2058. 

OSZAR »