Přejít na hlavní obsah

Jak se rozhoduje o politických opatřeních EU

Rozhodovací postup EU

Do rozhodovacího procesu EU jsou zapojeny tři hlavní orgány:

  1. Evropský parlament, který zastupuje občany EU
  2. Rada Evropské unie, která zastupuje vlády zemí EU
  3. Evropská komise, která zastupuje obecné zájmy EU

O politikách EU se obvykle rozhoduje řádným legislativním postupem, což je proces, v jehož rámci se tři hlavní orgány dohodnou na právních předpisech. 

Jak vznikají právní předpisy EU

Než Komise navrhne novou iniciativu, posoudí její potenciální hospodářské, sociální a environmentální dopady.

Komise to učiní vypracováním zprávy, která se nazývá „posouzení dopadů“, v níž jsou uvedeny výhody a nevýhody daných politických opatření. Při posuzování dopadů se berou v úvahu vstupní informace od nevládních organizací, vnitrostátních orgánů a průmyslu, jakož i od skupin odborníků, které poskytují poradenství v otázkách technického rázu.

Jednotlivci, podniky a organizace mohou poskytnout zpětnou vazbu k plánovaným iniciativám prostřednictvím veřejných konzultací (dotazníků) a odpovědět na výzvy k předložení faktických podkladů na portálu Komise portálu Podělte se o svůj názor – veřejné konzultace a zpětná vazba.

Při vypracovávání nových iniciativ nebo přezkumu stávajících politik a právních předpisů Komise zohledňuje hodnocení stávajících politik a právních předpisů v dané oblasti. Shromažďuje rovněž podněty prostřednictvím dialogů o provádění s průmyslem, malými a středními podniky, sociálními partnery, regionálními a místními orgány a prostřednictvím kontrol účelnosti právních předpisů EU.

Parlamenty členských států mohou formálně vyjádřit své výhrady nebo vydat stanovisko, pokud se domnívají, že by danou problematiku bylo vhodnější řešit na vnitrostátní úrovni.

Jak Komise plánuje nové iniciativy a jak o nich rozhoduje

Přezkum a přijímání právních předpisů EU

Jakmile Komise předloží svůj návrh, Parlament i Rada jej přezkoumají a poté mohou navrhnout změny. Obvykle se Parlament, Rada a Komise poté sejdou, aby zjistily, zda se dokážou dohodnout na úplném souboru pozměňovacích návrhů.

Rada může námitky Komise jednomyslným rozhodnutím zrušit. Komise může návrh rovněž stáhnout, pokud se domnívá, že jej Evropský parlament příliš změnil. Pokud se všechny tři orgány na společném konečném znění nedohodnou, proběhne druhé čtení.

Během druhého čtení mohou Parlament a Rada podat další pozměňovací návrhy. Parlament může také návrh zablokovat, jestliže se nedokáže s Radou shodnout.

Jakmile se Parlament a Rada na změnách dohodnou, může být návrh přijat. Pokud se nedohodnou, zřídí se dohodovací výbor, který se pokusí najít řešení. Parlament i Rada mohou návrh během této závěrečné fáze druhého čtení zablokovat.

Návrh je přijat do právního řádu poté, co se Parlament a Rada dohodnou na jeho společném znění, a je zveřejněn v Úředním věstníku EU.

Zvláštní legislativní postupy

V některých případech může Rada přijímat právní předpisy EU samostatně, bez účasti Evropského parlamentu. V takovém případě musí být dodržen jeden ze dvou typů zvláštního legislativního postupu:

  • souhlas: Rada může přijmout právní předpis po obdržení souhlasu Evropského parlamentu, který nemůže návrh změnit – pouze jej smí přijmout nebo zamítnout v nezměněném stavu.
  • konzultace: Rada může přijmout právní předpis poté, co od Evropského parlamentu obdrží stanovisko. Rada nemusí takové stanovisko brát v úvahu, ale musí na něj před přijetím právního předpisu počkat.

Druhy právních předpisů EU

Sledujte živě zasedání Evropského parlamentu

Sledujte tisková prohlášení Rady Evropské unie

Vizuální průvodce rozhodováním o právu EU

Sledujte proces tvorby právních předpisů EU

Zapojte se do tvorby právních předpisů

Program Komise pro zlepšování právní úpravy umožňuje jednotlivcům, podnikům, zúčastněným stranám, vnitrostátním orgánům a dalším organizacím přispívat k tvorbě politik EU. Jak můžete vyjádřit svůj názor

Zapojte se, diskutujte, choďte k volbám

Videogalerie

OSZAR »