Přejít na hlavní obsah

Společná reakce EU na covid-19

Po více než třech letech zrušila Světová zdravotnická organizace dne 5. května 2023 oficiálně status onemocnění covid-19 jako mimořádné zdravotní události globálního rozměru.

Pandemie covidu-19 si vybrala svou daň na lidech, společnosti i hospodářství, ale díky naší spolupráci, odhodlání, vytrvalosti, vědě a inovacím jsme ji společně úspěšně překonali. 

EU mobilizovala veškeré dostupné zdroje, aby pomohla členským státům koordinovat vnitrostátní opatření. Zároveň zajišťovala objektivní informace o šíření viru, nabídla účinné způsoby jeho omezení a přijala opatření za účelem nápravy hospodářských a sociálních škod, které pandemie způsobila.

Po celé EU jsme byli svědky solidarity mezi zeměmi, regiony a lidmi, díky čemuž se nám podařilo pandemii překonat.

Evropská komise navrhla rozsáhlý plán obnovy, který byl založen na plném využití potenciálu rozpočtu EU. Obsahoval opatření v zájmu podpory těch, kteří byli pandemií zasaženi ekonomicky, dále opatření k nastartování evropského oživení a k ochraně a vytváření pracovních míst.

Na této stránce najdete vybrané zdroje informací o covidu-19, které byly během pandemie zveřejněny orgány EU a členskými zeměmi.

Jak EU reagovala

EU vypracovala bezprecedentní plán na podporu oživení, jehož cílem bylo nastartovat evropské hospodářství, podpořit ekologickou a digitální transformaci a učinit Evropu odolnější a připravenou na budoucí výzvy. Plán má podobu přibližně 2 bilionů eur v běžných cenách, které mají Evropu nasměrovat na cestu k udržitelnému a odolnému oživení.

Rozhodná opatření přijímaná od roku 2020 v rámci Strategie EU pro očkovací látky se vyplatila. Proti covidu-19 bylo plně očkováno více než 80 % dospělého obyvatelstva EU. Evropská komise zajistila na 4,6 miliardy dávek očkovacích látek proti koronaviru nejen pro evropské občany, ale i na pomoc zemím mimo EU.

V tomto krizovém období podávaly země, regiony a města v celé Evropské unii pomocnou ruku svým sousedům. Příklady evropské solidarity najdete zde.

Digitální certifikát EU COVID usnadnil bezpečné cestování pro občany po celé Evropské unii. Navíc se jím stanovil celosvětový standard. Do léta 2023 bylo vydáno 2,2 miliardy digitálních certifikátů EU COVID.

Koronavirová pandemie poukázala na význam koordinace mezi evropskými zeměmi v oblasti ochrany zdraví lidí. Proto se EU rozhodla vytvořit evropskou zdravotní unii, abychom se mohli společně připravit na budoucí zdravotní krize a náležitě a včas na ně reagovat.

Nákazu COVID-19 provázela vlna často nebezpečných, nepravdivých a zavádějících informací. O boj proti dezinformacím, zavádějícím informacím a zahraničnímu vměšování tak společně usilují všechny evropské instituce, členské státy EU, občanská společnost a online platformy.

Seznamte se s tím, jak byla během uvedené krize postupně přijímána opatření ze strany orgánů EU.

OSZAR »