Glavni sadržaj

Zajednički odgovor EU-a na pandemiju bolesti COVID-19

Nakon više od tri godine Svjetska zdravstvena organizacija 5. svibnja 2023. objavila je da bolest COVID-19 više nije globalna zdravstvena kriza.

Pandemija bolesti COVID-19 ostavila je velike posljedice na ljude, naše društvo i gospodarstvo, ali ju je EU uspješno prevladao zahvaljujući suradnji, odlučnosti, izdržljivosti, znanosti i inovacijama. 

EU je angažirao sva sredstva kojima raspolaže kako bi državama članicama pomogao u koordinaciji nacionalnih odgovora, što je uključivalo pružanje objektivnih informacija o širenju virusa, mjerama koje su poduzete za njegovo suzbijanje te mjerama za otklanjanje gospodarske i socijalne štete koju je uzrokovala pandemija.

Geste solidarnosti među zemljama, regijama i ljudima u cijelom EU-u pomogle su suzbiti i prevladati pandemiju.

Kako bi pružila potporu onima koji su pretrpjeli gospodarsku štetu zbog pandemije, potaknula europski oporavak te se pobrinula za očuvanje i otvaranje radnih mjesta, Europska komisija iznijela je sveobuhvatan europski plan oporavka, koji se temelji na iskorištavanju svih mogućnosti proračuna EU-a.

S ove stranice možete pristupiti nizu izvora o bolesti COVID-19 koje su institucije EU-a i države članice objavile tijekom pandemije.

Kako je EU odgovorio

EU je izradio plan oporavka bez presedana kako bi pokrenuo europsko gospodarstvo i podupro zelenu i digitalnu tranziciju, čime bi Europa postala otpornija i spremnija za buduće izazove. Zahvaljujući dva bilijuna eura u tekućim cijenama Europa je na putu prema održivom i otpornom oporavku.

S više od 800 milijardi eura NextGenerationEU ubrzao je oporavak nakon pandemije, a istovremeno modernizirao naša gospodarstva te potaknuo čistu i digitalnu tranziciju.

Odlučno djelovanje od 2020. u okviru strategije EU-a za cjepiva isplatilo se. Više od 80 % odraslog stanovništva EU-a potpuno je cijepljeno protiv bolesti COVID-19. Europska komisija dosad je osigurala do 4,6 milijardi doza cjepiva protiv COVID-a 19 za europske građane i pomoć trećim zemljama.

Zemlje, regije i građani u cijelom EU-u pomogli su svojim susjedima tijekom pandemije. Pročitajte priče o europskoj solidarnosti.

Digitalna potvrda EU-a o COVID-u omogućila je građanima Europske unije sigurno putovanje, a postala je i globalni standard. Do ljeta 2023. izdane su 2,2 milijarde digitalnih potvrda EU-a o COVID-u.

Pandemija je pokazala važnost koordinacije među europskim zemljama radi zaštite zdravlja ljudi. EU stoga gradi europsku zdravstvenu uniju radi pripreme i zajedničkog odgovora na buduće zdravstvene krize.

Pandemiju bolesti COVID-19 pratio je val netočnih i obmanjujućih informacija, koje su često bile i opasne. Sve europske institucije, države članice EU-a, civilno društvo i internetske platforme zajednički su se borili protiv dezinformacija, lažnih informacija i stranog uplitanja.

Kronologija djelovanja EU-ovih institucija tijekom krize

OSZAR »