Przejdź do treści głównej

Wspólna reakcja UE na pandemię COVID-19

5 maja 2023 r., po ponad trzech latach pandemii, Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że COVID-19 nie jest już stanem zagrożenia zdrowia na świecie.

Pandemia COVID-19 odcisnęła olbrzymie piętno na ludziach, społeczeństwie i gospodarce, ale UE udało się ją przezwyciężyć dzięki współpracy, determinacji, wytrwałości, nauce i innowacjom. 

Unia wykorzystała wszelkie dostępne zasoby, aby pomóc krajom UE w koordynacji działań podejmowanych przez nie na poziomie krajowym. Udostępniła także obiektywne informacje o rozprzestrzenianiu się wirusa, skutecznych metodach zapobiegania zakażeniom oraz środkach podjętych w celu naprawy szkód gospodarczych i społecznych spowodowanych pandemią.

W całej UE gesty solidarności między krajami, regionami i ludźmi pomogły zwalczyć pandemię.

Aby wesprzeć osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji gospodarczej z powodu pandemii, pobudzić gospodarkę europejską oraz chronić i tworzyć miejsca pracy, Komisja Europejska przedstawiła kompleksowy plan odbudowy dla Europy zakładający pełne wykorzystanie potencjału budżetu UE.

Poniżej znajdują się wybrane materiały na temat COVID-19 opublikowane przez instytucje UE oraz państwa członkowskie podczas pandemii.

Jak zareagowała UE

UE opracowała bezprecedensowy plan odbudowy, który ma zdynamizować europejską gospodarkę oraz wesprzeć zieloną i cyfrową transformację i w ten sposób przygotować i uodpornić UE na przyszłe wyzwania. Około 2 bln euro w cenach bieżących – nakierowują Europę na zrównoważoną odbudowę gospodarki zwiększającą jej odporność.

NextGenerationEU o wartości 800 mld euro przyspieszył ożywienie gospodarcze po pandemii, a jednocześnie zmodernizował nasze gospodarki i pobudził zieloną i cyfrową transformację.

Zdecydowane działania podejmowane od 2020 r. w ramach strategii UE dotyczącej szczepionek przyniosły rezultaty. Ponad 80 proc. dorosłych mieszkańców Unii zostało w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19. Jak dotąd Komisja Europejska zabezpieczyła blisko 4,6 mld dawek szczepionek przeciwko COVID-19 dla obywateli europejskich. Dystrybuowała je także w ramach pomocy państwom spoza UE.

Kraje, regiony i obywatele UE wyciągali pomocną dłoń do sąsiadów w czasie pandemii koronawirusa. Na tym właśnie polega europejska solidarność. Oto kilka przykładów:

Dzięki unijnemu cyfrowemu zaświadczeniu COVID obywatele mogli bezpiecznie podróżować po całej Unii Europejskiej. Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID stało się globalnym standardem. Do lata 2023 r. wydano 2,2 mld unijnych cyfrowych zaświadczeń COVID.

Pandemia dowiodła, że współpraca krajów UE ma pierwszorzędne znaczenie dla ochrony ludzkiego zdrowia. Dlatego też Unia buduje Europejską Unię Zdrowotną, aby przygotować się na przyszłe kryzysy zdrowotne i wspólnie na nie reagować.

Wraz z wybuchem pandemii COVID-19 pojawiło się mnóstwo często niebezpiecznych, fałszywych i wprowadzających w błąd informacji. Walkę z dezinformacją, wprowadzającymi w błąd informacjami i ingerencją zewnętrzną podjęły wspólnie wszystkie instytucje europejskie, kraje UE, społeczeństwo obywatelskie i platformy internetowe.

Zapoznaj się z kalendarium działań podjętych przez instytucje UE podczas kryzysu.

OSZAR »